Mjerila uspjeha - Dobro školstvo, zdravstvo i financijska sigurnost
Stranci koji dolaze u našu zemlju često govore kako su naši ljudi mrzovoljni i nezadovoljni. Zaista, ta primjedba je utemeljena jer prosječan građanin ima malo razloga za zadovoljstvo. Osnovna mjerila prema kojima se mjeri uspješnost neke zemlje su dobro školstvo, zdravstvo i financijska sigurnost građana. Upravo sve to nama nedostaje, štoviše, na nekim područja ne napredujemo već nazadujemo.
Već postaje smiješno to natezanje oko reforme školstva. Mijenjaju se radne skupine, povjerenstva i što sve ne, i dok mi mudrujemo, istraživanja pokazuju da je znanje naših učenika na samom europskom dnu. Godinama naših sveučilišta nema među pet stotina najboljih na svijetu, a ako se pogleda ta lista, vidi se da je razvijenost neke zemlje upravo proporcionalna s kvalitetom sveučilišta. Naši nastavnici su potplaćeni, među visokoobrazovanim njihova plaća je najmanja, a opremljenost škola nimalo ne zadovoljava. Uz to, kroz reformu školstva često se žele nametnuti izrazito ideološko obojeni stavovi koji su drugdje već davno prevladani.
Zdravstvo je još jedan problem koji ne uspijevamo riješiti. Dugovi tog sustava stalno se kreću oko milijardu eura, a i pored toga na neke banalne preglede, poput ultrazvuka, čeka se mjesecima. Slično je i s čekanjem na operaciju. Mi smo se već davno odrekli principa besplatnog zdravstva pa se nakon dopunskog osiguranja uvodi još jedan namet. Oni koji nemaju to osiguranje morat će platiti svaki odlazak liječniku, a tih deset kuna, kada se naslažu, nisu mali teret za umirovljenike koji su i najčešći pacijenti. Da bi slika našeg zdravstva bila potpuna, spomenimo i bizarne rasprave o tome je li cijepljenje potrebno ili ne. Uz antibiotike cijepljenje je jedan od najvažnijih razloga zašto nekada opasne bolesti više nisu problem i o toj temi koja može biti samo predmet znanstvenog, egzaktnog istraživanja, sudove izriče svatko tko se sjeti. Ako taj pokret protiv cijepljenja uzme maha, ne gine nam izbijanje neke epidemije.
A što se tiče financijske sigurnosti, dovoljno je spomenuti da je zadnja kriza najviše pogodila Hrvatsku, iz nje najteže izlazimo i ona nas je bacila na samo dno Europske unije. U Hrvatskoj ima više od tri stotine tisuća blokiranih, svako malo se netko izbacuje iz stana jer ne može vraćati kredit, a umirovljenička sirotinja koja prebire po kontejnerima, naš je ustaljeni folklor. Zbog te financijske nesigurnosti ljudi odlaze iz Hrvatske i to oni na kojima bi trebao počivati razvoj, dakle, mladi i obrazovani. Zbog svega toga, naše snage, umjesto što ih trošimo na kojekakve jalove i besmislene rasprave i sukobe, trebamo usmjeriti na ta tri osnovna područja, no kako sada stvari stoje, od toga smo prilično daleko.